J² Grau Burgunder Natur 2020

Rypälelajikkeet

Grauburgunder

Alkoholi

12,50 %

Pullokoko

75 cl

Laatikkokoko

6 kpl/laatikko

Muuta

Alkoholikäyminen kuorimassan kanssa ja maseraatiota on jatkettu käymisen jälkeen vielä kolmen viikon ajan. Kypsytys 20 kuukauden ajan käytetyissä tammitynnyreissä.

Hinta

25,00  ALV. 24%

Rheinhessen, Saksa

Becker Landgraf viinitalon toimintaa pyörittävät aviopari Julia Becker ja Johannes Landgraf. Viinitila on kuulunut Julian suvulle jo vuodesta 1783 lähtien ja Julia otti vetovastuun vuonna 2003. Kolme vuotta myöhemmin Johannes jätti oman perheensä viinitilan johtotehtävät veljelleen ja siirtyi nykyiseen toimeensa Becker Landgrafille. Etiketeissä esiintyvä merkki J² onkin viittaus omistajien etunimiin.

J²:n filosofia on helppo kiteyttää: tinkimätön tarhatyöskentely ja mahdollisimman vähäinen manipulointi kellarissa. Becker Landgrafilla on noin kahdeksan hehtaaria viinitarhoja ja niitä hoidetaan luonnonmukaisin menetelmin.